а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догние

догнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгние до крај.
Англиски: rot
Примери:
Лисјата под дрвото догнија.
Изведенки
догнива несв.
догниваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи