а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догнаси

(се) догнасат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува гнасење, одвратност од нешто.
Примери:
Тој се догнаси од сликата што ја виде.
Изведенки
догнасува несв.
(се) догнасуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи