а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догма

мн. догми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10218
1. Верско начело што верниците треба да го прифатат без никаква критика како апсолутно вистинито.
Англиски: dogma Албански: dogmë
Употреба: Црковен термин
2. Мислење, теорија што се прифаќа како апсолутна вистина без критичко проверување; цврсто изложено мислење или тврдење без докази.
Англиски: dogma Албански: dogmë
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК