а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догледа

догледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Види нешто од подалеку, забележи.
Англиски: notice Албански: vërej, sheh
Примери:
Се сврте и назад ја догледа девојката.
Ја догледа во далечината и неговата куќа.
2. Заврши со гледањето на нешто; види, изгледа до крај.
Англиски: watch Албански: shikoj, vëzhgoj
Примери:
Јас не го догледав филмот зашто ми се спиеше.
Небото е сино, големо и ничии очи не можат да го догледаат.
3. За очи - изгуби способност да гледа, има ослабен вид.
Албански: humb pamjen
Примери:
Стар е веќе, очи догледале.
4. Чува, се грижи за некого до крај.
Англиски: tend Албански: ruaj, kujdesem
Примери:
Мене зет нема да ме догледа.
Изведенки
1. догледува несв.
догледуваат
2. догледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи