а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догази

догазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгази нешто доволно, до крај.
Англиски: stamp Албански: shkel deri në fund
Примери:
Го догази грозјето во бурето.
2. изоди
Англиски: tramp Албански: ec, kaloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Го догази патот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК