а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довјава

довјаваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дојде јавајќи на коњ, магаре.
Англиски: ride Албански: vjen duke kalëruar
Примери:
Пред меаната довјава непознат коњаник.
2. Заврши со јавањето.
Англиски: ride Албански: mbaroj me kalërim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи