а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довчерашен

довчерашниот
Вид збор: Придавка
Што траел, што бил до вчера; што бил до неодамна, до скоро.
Англиски: recent
Примери:
Го напуштија сите довчерашни пријатели.
Веќе не се противеше, исчезна нејзината довчерашна намуртеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи