а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довртка

доврткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со врткање преѓа, конец.
Албански: mbaroj me rrotullim
Примери:
Ја довртка преѓата на вретеното.
2. Дочува со тешкотии, одвај дочува.
Албански: mbroj me vështërsi
Примери:
Ги довртка овците.
3. Задржува.
Албански: ndal
Употреба: Преносно значење
Изведенки
доврткува несв.
доврткуваат