а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доврти

довртат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со вртењето.
Албански: mbaroj me rrotullim
Примери:
Плочата доврти и тој повторно ја пушти од почеток.
2. прелисти
Англиски: leaf through Албански: çfletoj
Примери:
Ги доврти последните страници на книгата.
3. (се доврти) Престане да се врти.
Албански: mbaroj me rrotullim
Изведенки
1. довртува несв.
довртуваат
2. довртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи