а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доврне

доврнат
Вид збор: Глагол, свршен
За дожд, снег, град - престане да врне.
Примери:
Ќе чекам да доврне, зашто не носам чадор.
Изведенки
доврнува несв.
доврнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи