а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доврие

довријат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да врие.
Англиски: boil
Примери:
Кога доври водата таа го тргна лончето.
Изведенки
1. доврива несв.
довриваат
2. довривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи