а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довратник

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Составен дел (најчесто страничен) од рамката на вратата или целата рамка; просторот под вратата.
Англиски: door frame
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој ја пикна ногата меѓу довратникот.
Изведенки
довраток м.
(едн.)
Пример: Се потпре на довратокот за да ја пропушти тројката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи