а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довообличи

довообличат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде на нешто конечен облик, оформи до крај.
Англиски: form
Примери:
Тој ги довообличи само оние текстови што содржат суштински елементи.
Изведенки
1. довообликува несв.
довообликуваат
2. довообликување ср.
глаг. им.
3. довообличува несв.
довообличуваат
4. довообличување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи