а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довод

мн. доводи
Вид збор: Именка, машки род
1. Спроведување до нешто, донесување (нафта, вода, струја).
Англиски: feeder Албански: furnizues
Употреба: Технологија
Примери:
Довод на електрична струја.
2. Средство, инсталација за проток на вода, нафта и сл.
Англиски: feeding pipe Албански: ushqyes
Примери:
Тие поставија големи цевка за довод на вода.
3. доказ, аргумент
Англиски: proof Албански: vërtetim
Примери:
Правото на македонскиот народ на самостојност, тие се труделе да го поткрепат со доводи од историјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи