а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довлезе

довлезат
Вид збор: Глагол, свршен
Влезе до крај.
Англиски: enter
Примери:
Тој довлезе во дворот за да види од каде доаѓа гласот.
Изведенки
довлегува несв.
довлегуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи