а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довлачи

довлачат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со влачењето на волната или нивата.
Примери:
Жената ја довлачи волната.
Селанецот ја довлачи нивата.
Изведенки
1. довлачува несв.
довлачуваат
2. довлачување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи