а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довитка

довиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намота до крај.
Англиски: wind Албански: mbështjell deri në fund
Примери:
Бабата го довитка клопчето.
2. Завитка до крај.
Англиски: wrap up Албански: mbështjell deri në fund
Примери:
Го довитка подарокот со шарена хартија.
Изведенки
1. довиткува несв.
довиткуваат
2. довиткување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи