а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довик

мн. довици
Вид збор: Именка, машки род
извик, повик
Англиски: shout
Примери:
Од долните ливади се слушаа довиците на носачите.
Дури на третиот довик одговорив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи