а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довикува

довикуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се довикува, само мн.) Се повикуваат еден со друг.
Англиски: shout
Примери:
Децата се довикуваа преку покривите од куќата.
Низ шумата се довикуваа две сојки.
Изведенки
довикување ср.
мн. довикувања
глаг. им.
Пример: Нивните лелеци се мешаа со довикувањата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи