а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довикнува

(се) довикнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се повикуваат еден со друг.
Англиски: shout
Примери:
Селаните веќе се сноваа низ селото и весело се довикнуваа.
Изведенки
довикнување ср.
мн. довикнувања
Пример: На сцената се слушаа гласните довикнувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи