а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довикне

довикнат
Вид збор: Глагол, свршен
Повика некого, вика гласно по некого од извесна далечина; со викање соопштува нешто од извесна далечина.
Англиски: shout
Примери:
Кога сакав да си одам, ми довикна, но јас не сакав да го чујам.
Исплашен тој едвај стаса да им довикне на другарите: - Лежете!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи