а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довика

довикаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повика некого, вика гласно по некого од извесна далечина.
Англиски: shout Албански: thërras
Примери:
Селанецот го довика, но момчето се правеше дека не го слуша.
2. Престане со викањето.
Албански: mbaroj duke thirur
FlexiMac
 менување на македонски глаголи