а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довиди

довидат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Опфати со поглед.
Англиски: notice Албански: shoh, vërej
Примери:
Не можеше да ја довиди во големата толпа народ.
2. испита
Англиски: check Албански: shqyrtoj, kontrolloj
Примери:
Ќе ја довидам таа работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи