а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довечер

Вид збор: Прилог
Во оваа вечер.
Англиски: tonight
Примери:
Така се спремија да ги дочекаат гостите довечер.
Ќе појдеш ли довечер кај нашине?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи