а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довечера

довечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со вечерата.
Англиски: dinner Албански: mbaroj me darkim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Некаде пред да довечераат, таа го сети на себеси погледот на татка си.
Изведенки
1. довечерува несв.
довечеруваат
2. довечерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи