а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довесла

довеслаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде, пристигне со веслање.
Примери:
Четворица морнари довеслаа до брегот.
Изведенки
довеслува несв.
довеслуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи