а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доверител

мн. доверители
Вид збор: Именка, машки род
заемодавач, кредитор
Англиски: creditor Албански: kreditor
Употреба: Економија
Примери:
Тројцата доверители од банката ги предадоа своите меници.
Изведенки
доверителски прид.
доверителскиот
Пример: доверителски односи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи