а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доверба

(едн.) довербата
Вид збор: Именка, женски род
Верба, сигурност, увереност во искреноста, чесноста, добронамерноста на некого, во неговите способности и стручност.
Англиски: trust Албански: besim
Примери:
Некои се плашат затоа што немаат никаква доверба во никого, освен во себеси.
Страхуваше многу затоа што имаше изгубено доверба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи