а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довек

Вид збор: Прилог
Отсега засекогаш, непрекинато.
Англиски: forever
Примери:
Јас би те чекала довека.
Тој не мисли довек да биде роб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи