а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довезе

довезат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Донесе, доведе некого или нешто со помош на превозно средство.
Англиски: drive Албански: dërgon
Примери:
По вечерата тој ја довезе дома со својот автомобил.
Стоката ја довезовме со голем камион.
2. (се довезе) Допатува, пристигне некаде со помош на превозно средство.
Англиски: drive Албански: dërgon
Примери:
Тој не пречека на врата кога утрото се довезовме со такси пред неговата куќа.
3. Заврши со везењето.
Англиски: embroider Албански: qëndis
Примери:
Девојката го довезе перничето.
Изведенки
1. довезува несв.
довезуваат
2. довезување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи