а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довее

довеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со веењето, чистењето на житото од плева.
Албански: mbaroj me hedhje
Примери:
Тие го довеаја житото со лопати.
2. Неочекувано, ненадејно дојде.
Албански: vjen befasisht
Примери:
Како ветар да го довеа, од негде излезе чичко му.
Изведенки
довева несв.
довеваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи