а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довде

Вид збор: Прилог
До ова место, до тука.
Англиски: until here
Примери:
Се довлечка довде само од љубопитство.
Ти довде, а одовде е моја грижа.
Изрази
Довде ми дојде - ги премине сите граници.
Изведенки
довдека прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи