а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довароса

доваросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Вароса до крај, заврши со варосувањето.
Англиски: whitewash
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Овие ѕидови треба да се доваросаат.
Изведенки
1. доваросува несв.
доваросуваат
2. доваросување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи