а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довари

доварат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Свари добро, заврши со варењето.
Англиски: cook Албански: ziej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го доварив ручекот.
2. Потроши тоа што било за варење.
Англиски: cook Албански: ziej, tretë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Гравот го доваривме, нема повеќе.
Изведенки
1. доварува несв.
доваруваат
2. доварување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи