а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доварди

довардат
Вид збор: Глагол, свршен
1. дочува, зачува
Англиски: guard Албански: ruaj deri në fund
Примери:
А, леба ми, тројца ергени ќе можат една сестра да довардат.
Таа ноќ момчето не заспа и ја доварди нивата.
2. (се доварди) се дочува, се зачува
Англиски: protect Албански: mbroj deri në fund
Изведенки
1. довардува несв.
(се) довардуваат
2. довардување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи