а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довапса

довапсаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со боењето.
Англиски: colour
Примери:
Ги довапса јајцата и почна да ги реди во чинијата.
Изведенки
1. довапсува несв.
довапсуваат
2. довапсување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи