а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довади

довадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади до крај.
Англиски: pull Албански: nxjerr krejt
Примери:
Знаеше дека без помош не ќе може да ги довади дрвата од долот.
2. Заврши со полевањето.
Англиски: sprinkle Албански: mbaroj me stërpikje
Примери:
Ги довадив цвеќињата.
Изведенки
1. довадува несв.
довадуваат
2. довадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи