а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добута

добутаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со бутање донесе нешто до некое место.
Англиски: push Албански: sjell duke shtyr
Употреба: Разговорно
Примери:
Со последни сили ја добуткавме колата до гаражата.
2. Дојде, со помош или со големи напори до некоја позначајна положба, до некој степен во развојот.
Англиски: arrive Албански: arrin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можам да поверувам дека тој добутка до директор.
Изведенки
добутка св.
добуткаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК