а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добрчи

добрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане со брчењето.
Примери:
Авионот добрча и полета.
Изведенки
добрчува несв.
добрчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи