а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброќуден

доброќудниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30842
1. Што не е опасен.
Англиски: benign
Употреба: Медицина
Примери:
Тој има доброќуден тумор на вратот.
2. Што има добра ќуд.
Англиски: good-natured
Примери:
доброќуден пес
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК