а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброчинител

мн. доброчинители
Вид збор: Именка, машки род
добротвор
Англиски: philanthropist
Изведенки
1. доброчинителка ж.
доброчинителки
2. доброчинителски прид.
доброчинителскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи