а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добротвор

мн. добротвори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што прави добри дела, што дава помош, заштита и сл.
Англиски: philanthropist, benefactor
Примери:
Сомневајќи се дека ќе може да смета на заштита од својот добротвор, тој стана уште понесреќен.
Третата година од запознавањето неговиот добротвор се разболе.
Изведенки
добротворка ж.
мн. добротворки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи