а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добротворство

Вид збор: Именка, среден род
Дејност на добротвор, особина на тој што прави добри дела.
Англиски: philanthropy
FlexiMac
 менување на македонски глаголи