а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброта

(едн.) добротата
Вид збор: Именка, женски род
добрина
Англиски: goodness
Примери:
Добротата или ја имаш, или ја немаш.
Добротата е клучот кон секое човечко суштество.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи