а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добропознат

добропознатиот
Вид збор: Придавка
Што е добро познат.
Англиски: well-known
Примери:
Од другата страна одекнаа добропознатите труби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи