а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброи

добројат
Вид збор: Глагол, свршен
Изброи до крај.
Англиски: count
Примери:
Продавачот ги доброи парите и ги стави во касата.
Изрази
Ги доброја годините - го заврши животот.
Изведенки
1. добројува несв.
добројуваат
2. добројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи