а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добродушен

добродушниот
Вид збор: Придавка
1. Што е со добар, благ карактер; што е со добро срце.
Англиски: kind-hearted
Примери:
Пред трошната куќичка ме пречека добродушна жена.
2. Што изразува добродушност.
Англиски: kind-hearted
Примери:
Добродушен поглед.
Добродушна насмевка.
Изведенки
1. добродушно прил.
На добродушен начин, со добрина.
Пример: Некој од селаните добродушно се насмеа.
2. добродушност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи