а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброди

добродат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пристигне пловејќи.
Англиски: sail Албански: arrij me lundrim
Примери:
Бродот наш ќе доброди по мирни води.
2. дојде, надојде, се јави
Англиски: appear Албански: vjen, arrin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Така одненадеж, ми доброди мислата што сиот ме голтна.
Од некаде добродија зборовите на дедо ми.
Изведенки
добродува несв.
добродуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК