а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добродетел

мн. добродетели
Вид збор: Именка, женски род
Позитивни, добри особини, морална чистота, непорочност.
Англиски: virtue Албански: vyrtit, bëmirës
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ако и има некоја добродетел што ја ценам кај жената, тоа е искреноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи