а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доброволно

Вид збор: Прилог
На доброволен начин, по своја волја, по своја желба.
Англиски: voluntarily
Примери:
Соработката во истражувањето наставниците ја прифатија доброволно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи